parafie i ich zadania

Zadania parafii goszczących

Szukanie rodzin goszczących:

Parafie goszczące pomagają znaleźć rodziny, które będą gotowe przyjąć u siebie uczestników spotkania. Wszyscy ludzie młodzi przywożą ze sobą śpiwór i potrzebują tylko około 2 m2 na osobę suchej podłogi, skromne śniadanie 29.12., 30.12. , 31.12  i obiad 1 stycznia. Młodzi ludzie otrzymują na dni spotkania bilet na komunikację miejską, który umożliwi im swobodne poruszanie się po mieście.

Przyjęcie  – 28.12.19
Uczestnicy przyjadą do parafii goszczących w ciągu dnia po otrzymaniu wszystkich informacji i materiałów na spotkanie w centralnym przyjęciu we Wrocławiu. Czas powitania i przyjęcia w parafii jest różny w zależności od położenia geograficznego parafii i możliwości gospodarzy. 

Ekipa przyjmująca gości wita uczestników i wysyła ich do rodzin, które będą ich gościły.

Program poranny:
Na modlitwy poranne 30 i 31 grudnia potrzebna jest co najmniej 1 osoba z parafii goszczącej, która  otworzy kościół lub salę parafialną. Oczywiście, lepiej byłoby, gdyby w parafii znalazło się więcej osób, które wezmą udział w  modlitwach z młodymi uczestnikami. Ponad 50% ludzi młodych przyjeżdżający do Wrocławia uczestniczyło już w Europejskim Spotkaniu Młodych. Wszyscy oni znają program, śpiewy, modlitwy i teksty modlitw w swoim języku ojczystym. W małych grupach sami uczestnicy przejmują prowadzenie spotkania i pracują samodzielnie. Nie jest konieczne, aby ktoś z parafii towarzyszył małej grupie. Parafie goszczące są zaproszone do wzbogacenia programu porannego zgodnie ze swoimi możliwościami: oddani, zaangażowani parafianie mogą uczestniczyć w jednej lub więcej małych grup i przedstawić projekty ich kościelnego lub społecznego zaangażowania. Parafianie mogą również ludzi młodych zaprosić np. do domu spokojnej starości, do domu dla uchodźców lub przedstawić swoje zaangażowanie na rzecz ludzi niepełnosprawnych, bezdomnych itp.

Sylwester:
Program sylwestrowy składa się z dwóch części, obie odbywają się w parafii goszczącej.

O godzinie 23.00 młodzi spotykają się na modlitwie o pokój, a następnie odbywa się 

„Święto Narodów”. Podobnie jak w przypadku modlitw porannych, liturgia modlitwy sylwestrowej jest również zaproponowana w wydrukowanym programie spotkania.
Podczas „Święta Narodów” uczestnicy z każdego kraju przedstawiają jakiś swój taniec, piosenkę lub inny punkt programu, w którym wszyscy uczestniczą. Parafia goszcząca nie musi przygotowywać programu, ale daje do dyspozycji salę parafialną, zapewnia warunki ramowe i przejmuje koordynację wieczoru.

Osoby kontaktowe:
Centralny zespół przygotowawczy z Taizé potrzebuje w każdej parafii goszczącej osobę kontaktową. Byłoby dobrze, ale nie jest to konieczne, aby osobą kontaktową był jakiś młody, godny zaufania człowiek z parafii.

 

POMOC PARAFIOM GOSZCZĄCYM


Parafia goszcząca otrzymuje pełne wsparcie od naszych wolontariuszy.

Od początku października dostępna będzie broszura informacyjna przygotowana przez Taizé. 

Jest ona szczególnie przydatna przy szukaniu rodzin goszczących.

Od końca września międzynarodowy zespół, około 20 osób: bracia z Taizé, siostry urszulanki, siostry Świętego Andrzeja (siostry z tych zgromadzeń współpracują z braćmi także w Taizé) i wolontariusze z Taizé będą na stałe we Wrocławiu. Będą oni odwiedzać parafie goszczące i rozmawiać z tymi, którzy nie są jeszcze niezdecydowani. Zespół przygotowawczy będzie także szukał gościnnych mieszkańców, których nie można spotkać w parafii, poprzez środki masowego przekazu.

Wolontariusze: już 26 grudnia ponad 1.000 uczestników przyjedzie jako wolontariusze. 

Są to doświadczeni uczestnicy, którzy podczas spotkania włączą się w różne prace. 

W razie potrzeby pomagają oni również w parafiach goszczących.

Taizé przygotowuje książeczkę spotkania z tekstami modlitw i pytaniami do dzielenia się w małych grupach. Każdy uczestnik otrzymuje ten program w swoim języku. Są w nim zamieszczone wszystkie czytania i śpiewy na spotkanie. Parafia goszcząca nie musi się  troszczyć o przygotowanie modlitw, pracę w małych grupach, czy tłumaczenie tekstów. 


Zgłoszenie: Parafie goszczące mogą się tutaj zarejestrować